neljapäev, 28. november 2024

Kadripäeva tähistamine Tallinna Lasteaias Vikerkaar

25.novembril toimusid lasteaias Kadripäeva mängupeod nii saalis kui ka rühmades. Traditsiooniliselt mängisid lapsed koos liikumisõpetaja Sille ja muusikaõpetaja Tiinaga saalis eesti rahvamänge ja laulumänge ning tantsisid rahvatantse. Õnneseemneks visati saali põrandale herneid ning sooviti karja- ja viljaõnne. Lasteaia vanemate rühmade Tiiger, Minni ja Naksitrallid kadrid külastasid koos rühmaõpetajatega nooremate laste rühmi Sipsik, Muumi ja Lepatriinu. Ukse taga lauldi kadride sisselaskmislaulu, rühmades tantsiti ja lauldi ning sooviti kõigile karja- ja viljaõnne.

 28.novembril osalesid Minni ja Tiigri rühma tüdrukud XIII Tallinna lasteaedade rahvalaulupeol „Kadripäeva laululapsed 2024“, mis toimus Vene Kultuurikeskuses. Rahvalaulupeol esinesid lapsed erinevatest Tallinna linnaosade lasteaedadest ning ürituse korraldas Tallinna Järveotsa Lasteaed. Kontserdil lauldi eesti rahvalaule, tantsiti rahvatantse ja esitati pillilugusid. Minni ja Tiigri rühma tüdrukud esitasid eesti rahvatantsu „Tantsiksin“ ning laulsid rõõmsalt kaasa ühislaule. Lapsi tänati kadripäeva kombekohaselt maiustustega ning Tallinna Lasteaed Vikerkaar sai kingituseks tänukirja.



teisipäev, 26. november 2024

Simbade isetehtud lükkimis –ja toppimismängud

Lastele võib olla põnevam meisterdada mänguasju taaskasutatud materjalidest, nagu munakarbid, plastmasskastid või pappkarbid, sest see protsess stimuleerib nende loovust ja arendab mitmeid oskusi. Näiteks karpide augustamine, aukude täitmine erinevate materjalidega ning esemete kaunistamine mitmesuguste värvide ja tekstuuridega pakub võimalust väljendada oma kujutlusvõimet ja harjutada probleemide lahendamist. Kui lapsed loovad oma kätega midagi, kogevad nad loomisrõõmu ning saavad tunda uhkust oma saavutuste üle.

Erinevalt valmis mänguasjadest, nagu päris robotid, võimaldavad isetegemisprojektid lastel vabalt katsetada, uusi ideid ellu viia ja iseseisvalt avastada, mis toimib ja mis mitte. See arendab nende käelist osavust, tehnilist mõtlemist ja innovaatilisust. Lisaks annab meisterdamine lastele võimaluse siduda loovus ja praktilised oskused, muutes protsessi mänguliseks ja kaasahaaravaks.




reede, 22. november 2024

Lasteteater Rõõmulill Tallinna lasteaias Vikerkaar

22.11.2024 esines Tallinna lasteaias Vikerkaar Lasteteater Rõõmulill lavastusega "Mart läheb Katri ja Kadri läheb Marti". Lugu rääkis tüdruk Kadrist ja poiss Mardist. Lugu rääkis tüdrukust Kadrist ja poisist Mardist, kes avastasid ühel päeval Eesti rahva traditsioonide raamatu. Uudishimu ajendil hakkasid nad raamatut uurima ja koos lastega avastasid, et on olemas erilised tähtpäevad – mardipäev ja kadripäev. Etenduse käigus tutvustati lastele mardi- ja kadripäeva kombeid. Lavastus oli lõbus ja õpetlik, pakkudes lastele võimalust kaasa laulda ja aktiivselt osa võtta.



neljapäev, 21. november 2024

Muumi peseb pesu

Muumide rühm on süvenenud projekti "Tehnika minu ümber" ning praegu keskendume pesumasina uurimisele. Lapsed uurivad, milliseid pesumasinaid on olemas, miks neid vajatakse ja kuidas need töötavad. Suur huvi viiski selleni, et Muumid otsustasid ise pesu pesta!

Meie armsal kollil oli kogunenud hulk pesemata riideid (lastevanemate abiga saadud nuku riided), mida lapsed asusid 21.11.2024 pesema. Töö käis rõõmsa meele ja laulude saatel. Samal ajal õppisime ja kordasime Eesti keele sõnu, nagu pluus, püksid, jope, kampsun ja müts.

Pesu sai kenasti pestud, kuivama riputatud ning hiljem ka triigitud. See oli tore ja õpetlik kogemus, kus mängu kaudu saadi uusi teadmisi ja oskusi. Kollike oli tulemuse üle nii rõõmus, et kallistas kõiki lapsi suure tänutundega.


kolmapäev, 20. november 2024

Rahvusvaheline lastepäev Muumi rühmas

Rahvusvahelist lastepäeva tähistasid Muumid mängides, sest mäng on lapse töö – ja seda saime sel päeval ka tõestada. Mängude kaudu said lapsed harjutada koostööd, õppida eesti keelt ning suhelda oma sõpradega eesti keeles.

Koostöös peitub võlu, sest koos ehitati maju, pandi klotse ritta jt. Isegi mänguasjade koristamine oli koostöös lõbus ja lihtne. Peale mängimist pandi kõik mängud riiulile tagasi, et ka järgmine sõber leiaks mängimiseks just sobiva mängu.

Rühmas valitses sel päeval mänguline ja rõõmus meeleolu – just nagu ühele lastepäevale kohane!

reede, 15. november 2024

Sallivuspäeva tähistamine Tallinna lasteaias Vikerkaar

15. novembril tähistati Tallinna lasteaias Vikerkaar sallivuspäeva. Rühmades keskenduti hoolivusele, sallivusele ja sõbralikkusele. Päeva eesmärk oli arendada laste oskust märgata enda ümber neid, kes vajavad abi ja toetust ning julgustada olema ise sõbralikud ja mõistvad.

Sallivuspäeva tegevused algasid aruteludega, kus lapsed mõtisklesid headuse, sallivuse ja teiste oluliste väärtuste üle. Räägiti, kuidas headus ja hoolivus võivad igapäevaelus väljenduda, millised on head sõnad ja teod. Kunstitegevustes väljendasid lapsed oma ideid ja tundeid, luues nii iseseisvaid kui ka ühistöid. Joonistamise taustaks kuulati Lolala laulu „Laul hoolimisest“, mis andis inspiratsiooni ja aitas keskenduda headuse ning hoolivuse teemadele. Valminud joonistustes kajastus laste arusaam hoolivusest ja sõbralikkusest. Lasteaed osaleb „Kiusamisest vaba lasteaed“ programmis, mis toetab kiusamist ennetava ja sallivust väärtustava keskkonna kujundamist. Sallivuspäev oli hea võimalus kinnistada programmi põhimõtteid ning edendada laste seas austust ja mõistmist üksteise vastu.

                                                            Headus loob headust!

Muumide tehnikaprojekt ja sallivuspäev

15.oktoober tähistasime sallivuspäeva loominguliselt ja lõbusalt! Inspiratsiooniks oli „Hoolivuse laul“, mille järgi joonistasime oma tundeid paberile. Nalja ja häid emotsioone jätkus kõigile.

Pärast joonistamise lõpetamist võtsime ette väikese seikluse. Riided selga, kindad kätte ja mütsid pähe ning olimegi valmis teele asuma! Bussisõit tekitas suurt elevust ning lisaks uudistasime tehnikapoodi – kui kellelgi on küsimusi, mida ja kust osta, siis Muumid oskavad nüüd kindlasti aidata.

Kuna kõrval asus huvitav Pakendikeskus, siis põikasime ka sinna sisse. Saime uudistada igasuguseid põnevaid asju ja meid koguni kiideti! Tõdeti, et oleme tõeliselt vahvad, eriti meie õpetaja Kristi. See tegi meele veelgi rõõmsamaks!

Koju tagasi tulime taas bussiga, väsinud, aga õnnelikena. Hea söögi ja puhkuse kõrval oli meil palju, mida meenutada ja jagada.


Lotted on tervislikud

Lotted teavad, kuidas saab tervislik olla. Süüa tuleb palju puu- ja köögivilju. Tervisenädala raames mängisime mängi „Tervislik või mitte?“, kus lapsed said sorteerida erinevaid toiduaineid. Põhiliseks eesmärgiks oli selgeks õppida erinevate aedviljade nimetused. Teadmisi kinnistasime läbi mängu. Mängu jaoks oli vaja moodustada väikesed rühmad, iga rühm sai omale ühe aedvilja pildi, mida neil tuli kastanimune kasutades kujutada, nt kui rühm sai porgandi pildi, siis oli vaja kujutada kastanimunadest porgand jne. Laste jaoks oli mäng nii põnev, et sooviti seda veel ja veel mängida. 


teisipäev, 12. november 2024

Naksitrallide projekt "Puud ja nende seemned/viljad"

Kaunist ja sooja sügist nautides leidsid lapsed erinevaid looduslikke materjale mängimiseks. Ühel päeval avastasime, et topsi seisma jäänud käbidest olid seemned välja pudenenud. See äratas laste huvi teiste puude seemnete vastu, ja nad soovisid neid seemneid kasvama panna. Nii tekkis idee uurida lähemalt puid ja nende seemneid ning vilju.

Õppekäigul metsatukka korjasime seemneid, lehti ja oksi. Lapsed maalisid ja voolisid puid, meisterdasid erinevatest kogutud materjalidest, vaatasid õppevideoid ning osalesid muudes põnevates tegevustes. Projekti lõpuks valmis grupitööna 6 puud tutvustav plakat. Kuus neljaliikmelist gruppi valisid igaüks oma puu, koostasid sellest plakati ja tutvustasid hiljem oma puud ka teistele lastele. Projekti lõpetuseks tegime lihtsa ja mängulise "testi", et kuuldud teadmisi korrata ja kinnistada. Ja loomulikult panime rühma pottidesse kasvama tamme ja männi seemned.



Kuujänesed loomas mustreid

Kuujänesed uurisid rahvajutte, -luulet ja mustreid, mis inspireeris Kuujäneseid ka ise mustrite loomist proovima. Kasutades taaskasutatud kangaste ribasid punusid lapsed neist kokku omapärased ruudulised vaibakesed, valides eelnevalt endale sobivad värvid ja mustrid. Lastele pakkus see tegevus suurt huvi ja Kuujänesed olid oma loomingu üle tõeliselt uhked!


reede, 8. november 2024

Sipsikute isadepäev

8.novembril tähistasime rühmas Sipsik, isadepäeva. Hommik algas vahva tegevusega, kus isad ja lapsed koostöös panid kokku linnumaja. Seejärel andsid lapsed isadele üle enda valmistatud kingitused, mis tõid naeratuse nii väikestele kui suurtele. Hommikusöögiks pakuti maitsvat piimasuppi, võileiba ja jooki. Lisaks said isad koos lastega valmistada võileibu, kasutades maitsevõid ning tomatit ja kurki. Joogiks serveerisime maitseteed, mis oli valmistatud meie õppeaiast korjatud piparmündist, melissist ja salveist. Üheskoos veedetud hommik lõi sooja ja rõõmsa õhkkonna rühma!


Muumide isadepäev

Muumid kutsusid isasid Bingot mängima, mida sai nautida terve nädala jooksul (4.-8.11.2024). Bingomäng pakkus võimalust otsida põnevaid objekte meie mänguväljakult, mis muutis mängu lõbusaks avastamisretkeks. 7.novembril 2024 kostitasime isasid eriliste maiustustega - valmistasime kõrvitsapüree, rosinate ja šokolaadiga küpsised. Suur tänu Tiigri rühmale, kes lahkelt jagas oma head püreed meiega! Lisaks said isad kingituseks armsad kaardid, mis valmisid koostöös. Kodus palusime isadel joonistada A4 paberile oma käejälje, mille põhjal lapsed said rühmas kaardi lõpuni kujundada. Suur tänu ka Tiinale, kelle isadepäevalaul leidis koha kaardil ja andis sellele erilise tähenduse.

Isad olid üllatunud ja rõõmsad ning emadele maitses meie üllatus väga hästi.

Soovime kõigile kaunist isadepäeva!

neljapäev, 7. november 2024

Terved ja tragid Lepatriinud!

Lepatriinu lapsed õppisid tervisliku eluviisi ja toitumise kohta. Saime teada, et kõik magustoidud polegi ebatervislikud, vaid võivad isegi kasulikud olla. Seetõttu otsustasime ka ise ühe tervisliku magustoidu valmistada. Lapsed kallasid ise tassi keefiri, mõõtsid 1 spl kamajahu ja 2 tl suhkrut. Soovi korral lisasid lapsed värskeid marju. Nii valmiski magus ja tervislik kamajook, mida lapsed väga nautisid.

Tiigrite isadepäeva ettevalmistused ja tervisliku toitumise õpituba

Isadepäeva eel otsustasid Tiigrid küpsetada lasteaia hoovis kasvanud kõrvitsatest maitsvaid küpsetisi. Nädal enne pidupäeva puhastas õpetaja kõrvitsa, lapsed tükeldasid selle, ja õpetaja valmistas kõrvitsapüree. Püree oli kauni kuldkollase värviga, mis muutis ka valminud küpsetised kollaseks ja isuäratavaks.

6.novembril käisid lapsed õppeköögis, kus nad küpsetasid vürtsikaid kõrvitsaküpsiseid (retsept siin) ja kõrvitsakukleid (retsept siin). Valminud küpsetised olid imelised ja isad kiitsid neid väga.

Järgmisel hommikul, 7. novembril, külastas Tiigri rühma toitumisnõustaja Grete, kes rääkis lastele taldrikureeglist ja õpetas, kuidas teha magusavalikuid tervislikumaks. Lapsed õppisid, milliseid komme, küpsiseid ja šokolaade poest valida, kuidas magusaisu ohjeldada ja milliseid maiustusi ise kodus valmistada. Koos valmistati ka maitsvad kommipallid datlitest, pähklitest, kakaost ja kookoshelvestest. Kommipallid osutusid väga maitsvaks ja lastele väga meeldisid.

Rühmas Mesimumm tähistati saksofoni päeva

Mesimummi rühmas tähistati saksofoni päeva!

Mesimummi rühm sai hiljuti erilise muusikaelamuse osaliseks, kui nad tähistasid tagantjärele ülemaailmset saksofoni päeva, mille õige päev on 06.11.2024. Selleks oli õpetaja kaasa toonud ehtsa saksofoni, mida lapsed said lähemalt uurida ja isegi käega katsuda. Ühiselt avastasime põneva pilli ajalugu ja tutvusime saksofoni kõla ning olemusega.


Lühike ajarännak saksofoni sünniloosse

Õpetaja rääkis lastele, et saksofoni leiutas 180 aastat tagasi Belgia pillimeister Adolphe Sax. Tema eesmärgiks oli luua pill, mis kõlaks nagu puhkpill, aga millel oleks ka sügav ja soe hääl, nagu puupillidel. Sellest ideest sündiski saksofon, mis on täna tuntud oma mitmekesise ja kauni kõla poolest.


Tutvumine saksofoni ehitusega

Järgmisena vaatasime, millistest osadest saksofon koosneb. Lapsed said teada, et ka saksofonil on oma "kael", nagu inimestelgi. See võrdlus aitas neil pilli paremini mõista ning nad said ka ise näidata, kus asub nende enda kael.


Kus ja kuidas saksofoni kasutatakse?

Arutasime ka, kus saksofoni mängitakse. Lapsed said teada, et saksofon on armastatud pill džässmuusikas, kuid seda kasutatakse ka orkestrites ja bändides. See väike teadmistehetk laiendas nende arusaama muusikamaailmast.


Esimene kokkupuude saksofoni heliga

Lõpuks proovis õpetaja ka ise saksofonist heli välja meelitada. Esimene tugev heli ehmatas lapsi veidi, kuid varsti muutus ehmatus elevuseks ja kilgeteks. Et saada aimu, kuidas saksofon tegelikult kõlab, kuulasime ka salvestust, kus professionaalne muusik saksofoni mängis. Nii said lapsed tunda, kui mitmekülgne ja eriline see pill võib olla.

 

 

kolmapäev, 6. november 2024

Kuujäneste isadepäev

Isadepäeva puhul said lapsed koos isadega rühmas legoklotsidest erinevad asju meisterdada. Loosi kaudu selgitati välja, kes ehitas auto, kes lennuki, kes puu, kes looma jne. Rõõm oli näha, et lisaks lastele, olid ka isad tegevusest väga haaratud ja üheskoos valmisid tõelised meistriteosed! Piduliku sündmuse puhul oli ka laud kaetud ning seekord tõid poisid midagi soolast ja tüdrukud midagi magusat. Õhtu lõpus andsid lapsed isadele kingitused - enda meisterdatud lipsud. Iga laps kaunistas lipsu vastavalt oma soovidele ning teisel pool oli ka lühike isa iseloomustav tekst. Suure õhinaga rääkisid lapsed veel järgmiselgi päeval oma eelmise õhtu ühistegemistest isaga. Legoklotsidest meisterdused uuriti veel põhjalikult läbi, ammutades uusi ideid järgmisteks iseseisvateks loomepuhanguteks. 


reede, 1. november 2024

Muumide tehnika projekt

Muumidel on käsil põnev tehnika projekt, kus fookuses on külmkapp. Igal hommikul alustame ringiga, kus lapsed saavad osaleda fantaasiajutus koos vastavate liigutustega, lisades omalt poolt tegevusi. Tänase vihmase ilmaga olime soojas toas ja lapsed pakkusid ise välja idee vaadata külmikust, kas seal leidub jäätist. Kujuteldavast külmikust leidis igaüks omale sobiva maitsega jäätise, mida limpsiti usinasti keelega, justkui kass piima juues.

Hommikuringist naastes ootas lapsi aga üllatus – õpetaja oli valmis pannud taaskasutusmaterjalidest meisterdamise tarvikud, et luua "jäätisevahvleid" ja "jäätisekuulikesi." Paberirullidest valmisid vahvlid, millele lapsed lisasid mustreid, ja krepp-paberist tegime värvilised jäätisekuulid, mis asetati vahvlite sisse. Eelnevalt oli vanast pappkarbist ja konstruktormängu detailidest meisterdatud ka vahva külmik, kuhu kõik jäätised said "hoiule."